Arsa Nedir, Arsa Türleri Nelerdir?

Arsa Nedir, Arsa Türleri Nelerdir?

Yatırım yapmak için karar verdiyseniz, pek çok alternatifle karşılaşmanız olağan bir durumdur. Eğer yatırımınızı gayrimenkul alanında yapmak istiyorsanız en cazip opsiyonlardan birinin arsa yatırımı olduğunu görebilirsiniz. Bunun yanı sıra bir arsa satın almadan önce arsa türlerini, arsa ve arazi arasındaki farkları ve uzun vadeli arsa yatırımı yapmanın ipuçlarını doğru şekilde araştırmak gerekir. Bu durum, birçok taşınmaz için de geçerlidir.

Bu içeriğimizde sizin için çok iyi bir yazı hazırladık. Siz de arsa almaya hazırlanırken arsa nedir , içeriğimizden faydalanabilirsiniz. Bu yazımızda, konuyla ilgili bilmeniz gerekenleri ve önemli unsurları sizler için derledik. Karar verirken nasıl bir süreç sizi beklemekte, dikkat edilmesi gereken noktalar nelerdir gibi önemli konuyla alakalı merak ettiğiniz her hususa içeriğimizde yer verdik. Arsa türleri ile ilgili size çok faydalı olacak birçok önemli noktayı beraber inceleyeceğiz. Eğer siz de bu içeriğimize göz atmak isterseniz bütün sorularınızın cevaplarına yazımızdan ulaşabilirsiniz. Merak ettiğiniz tüm ayrıntılar ise yazımızda sizleri bekliyor.

Arsa Yatırımları

Arsa yatırımlarının popülerleştiğini ve hatta büyük inşaat firmalarının bu yatırımlara aracılık ettiğini görüyoruz. Arsa türleri ; imarsız arsa, imarlı arsa, kamu arsası ve ticari olmak üzere dört grupta incelenmektedir. Bu arsa türlerinin avantajları ve dezavantajları vardır. Oldukça kârlı yatırım olduğundan ilgi gören arsa yatırımlarında dikkatli olmak önemlidir. Arsanın konumu, türü ve büyüklüğü yatırım potansiyeline dair önemli işaretler sunar.

Arsa Nedir?

Arsa kavramı, belediyelerce parsellenen ve direkt belediyelerin sınırı kapsamında bulunan, imara ve yerleşime açık olan parçayı ifade eder. Bu alan bir arazi veya toprak yeri olabilir. Gayrimenkul yatırımlarının önem kazandığı günümüzde bir arsa , çok iyi bir değere sahiptir. Arsanın değeri, çevresel koşullara bağlı olarak hızlı artış gösterebilir. Bu anlamda canlı yatırım seçeneklerinden biridir.

Arsa Türleri:

Arsa yatırımının kendine has dinamikleri vardır. Günümüzde 4 arsa türünün de alım/satım süreçlerinde göz ardı edilmemesi gereken detaylar vardır. Bu yüzde süreci, arsanızın türüne göre yürütmenizde yarar vardır. Üstte de belirttiğimiz gibi imarlı, imarsız, kamu ve ticari arsa gibi 4 ayrı türden söz edilebilir.

İMARLI ARSA

Arsa türleri arasında özel yere sahip olan bu arsalar, üstünde sadece yapı inşasına onay verilen arsalardır. Kanun gereğince bu arsalarda zirai faaliyetler yapıldığında, yapılar imarlı arsa olarak değerlendirilmez. Bu yüzden tarımsal faaliyetler için arsayı kullanan bireylerin, bunu göze almaları gerekir.

İMARSIZ ARSA

Bu arsalar, üstüne yapı inşa etmenin teknik bakımdan mümkün olmadığı yerleri ifade eder. Bu arsalar, arazi veya tarla biçiminde isimlendirilir. Bu yapıların İmar Müdürlüğü tarafından imar uygulamasına dâhil edilmesi önemlidir.

KAMU ARSASI

Kamu arsaları, bireylere değil, doğrudan kamuya ait olan arsaları ifade eder. Üstünde kamu faydasını gözeten yapıları inşa etmek mümkündür. Bu yüzden kamunun ortak kullanımı, ön plana çıkar. Bu tip arsaların üzerine yeşil alanlar ya da park alanları gibi sosyal tesisler oluşturulur. Diğer yandan hastane ve okul gibi kurumların inşası için bu tip arazilerden faydalanılır.

TİCARİ ARSA

Ticari arsalar, inşa edilecek yapıların doğrudan ticari/iktisadi bir amaca hizmet etmesi gerekir. Günümüzde ilgi gören eğlence mekânları, mağazalar, stadyumlar, alışveriş merkezleri, fuar ve sergi alanları, iş merkezleri, sinema salonları, bankalar, pazar alanları, bu arsaların üzerine inşa edilir.

Yorum yaz

05072852236
Whatsapp
Konum
sohbet |
mynet sohbet |
sohbet |
kelebek sohbet |
geveze sohbet |
kelebek sohbet |
cinsel sohbet