2024 Konut fiyatları ne olacak düşecek mi müteahhitler açıkladı

2024 Konut fiyatları ne olacak düşecek mi müteahhitler açıkladı

Konut fiyatları hakkında 2024 tahminleri geldi. Seneye ev fiyatları ne olur düşecek mi müteahhitler açıkladı.

2024 tahminleri geldi! Konut fiyatları ne olacak düşecek mi müteahhitler açıkladı – Pandemi döneminde konut fiyatlarında başlayan yükseliş tüm hızı ile sürerken Türkiye küresel piyasalarda konut fiyatlarının en çok arttığı ülke olarak ilk sırada yer almıştı.

Özellikle de Ankara, İstanbul ve İzmir gibi büyük şehirlerde konut fiyatları cepleri yakarken dar gelirli vatandaşlar için ev sahibi olmak hayal olmuştu. Ortalama konut fiyatı Türkiye genelinde büyük bir hızla 1 milyon TL barajını aşarken büyük şehirlerde bu rakam 3 milyon liraya kadar yükselmişti. Yaşanan bu yükselişte en büyük pay artan talep ve düşen üretim olarak gösterilmişti.

2024 YILINDA KONUT FİYATLARI NE OLUR, EV FİYATLARI UCUZLAYACAK MI, DÜŞER Mİ YÜKSELİR Mİ?

TÜİK tarafından açıklanan konut satış rakamları verilerine göre son 3 aydır satış rakamlarında ciddi bir düşüş yaşanırken talepte yaşanan azalma fiyatlar için de düşüş beklentisi oluşmasına neden olmuştu. Konu hakkında açıklama yapan İstanbul İnşaatçılar Derneği (İNDER) Başkanı Nazmi Durbakayım inşaat piyasasında hiç görülmeyen bir dönemin yaşandığını belirterek “Sektörde çok ciddi bir şekilde arz yok. Çok sayıda firma sektörden çekildi.

Üretim fazla olduğu taktirde talep azalırsa fiyatlarda gerileme söz konusu oluyordu. Ancak üretim yok, fiyatlarda gerileme olmasını beklemiyorum. Olamaz da. Maliyetler durmadı, artış devam ediyor. Geçmiş dönemlerde firmaların ellerinde mal oluyordu, fiyatını bir miktar kırabiliyorlardı. Zamları fiyatlarına yansıtmıyorlardı. Ne zaman firmalar pozisyonlarını maliyetlere göre ayarladı fiyatlar artışa geçti” diyerek arsa maliyeti düşmeden konut fiyatlarının düşmeyeceğini ifade etti.

Yorum yaz

05072852236
Whatsapp
Konum
sohbet |
mynet sohbet |
sohbet |
kelebek sohbet |
geveze sohbet |
kelebek sohbet |
cinsel sohbet